top of page

Aplikace od Applu: Průvodce pro každého uživatele

Aktualizováno: 28. 1.

V digitálním světě jsou aplikace nezbytnými nástroji pro zábavu, práci a v našem případě vzdělávání. Tento článek vás seznámí s rozmanitostí aplikací dostupných v Apple ekosystému a poskytne důležité informace týkající se jejich nákupu a sdílení, se zvláštním zaměřením na školy a rodinné uživatele.

 

Typy Aplikací

1.         Bezplatné Aplikace: Zdarma, ale často s reklamami nebo možností dokupování funkcí.

2.         Placené Aplikace: Nabízejí s rozšířenou funkcionalitu za jednorázový poplatek.

3.         Aplikace s Nákupy uvnitř Aplikace: Zdarma ke stažení, ale s možností dokupování dodatečného obsahu. Je důležité poznamenat, že ve školním prostředí vzdálené správy zařízení (MDM), které je často používáno školami a vzdělávacími institucemi, není možné tyto dokupy realizovat. Toto omezení je klíčové pro školy při plánování využití aplikací ve vzdělávacím procesu.

 

Většina vývojářů nabízí možnost „nákupu“ bezplatné aplikace s omezenými funkcemi a následně tutéž aplikaci, ale již s plnými funkcemi v samostatné zpoplatněné verzi. Bohužel u většiny českých vývojářů, se setkáváme s tím, že vytvoří jen jeden typ aplikace právě s možností dokupu uvnitř samotné aplikace. Taková verze ovšem není pro potřeby školy vhodná a snažíme se s českými vývojáři komunikovat, aby tuto svou strategii přehodnotili.Nákup a Sdílení Aplikací

Pro Jednotlivce a Domácnosti:

Apple ID a iCloud: Uživatel, může používat stejnou aplikaci na více svých zařízeních a musí být na všech těchto zařízeních přihlášen ke stejnému Apple ID. To umožňuje synchronizaci nákupů a stahování aplikací mezi zařízeními, které uživatel vlastní. Pro většinu běžných uživatelů, kteří používají Apple ID pro osobní účely, není limit počtu zařízení, na kterých mohou používat zakoupené aplikace, obvykle problémem. Uživatelé mohou mít několik zařízení, jako jsou iPhony, iPady a Macy, propojené se stejným Apple ID, a mohou na nich bez problémů používat své aplikace.

Apple Family Sharing, umožňuje sdílení zakoupených aplikací mezi až šesti členy rodiny. To je tedy případ, kdy Vy, jako skoukromá osoba máte své vlastní Apple ID a kupujete bezplatné anebo placené aplikace přímo v iPadu/iPhonu v AppStore. Následně pak můžete takovouto aplikaci nasdílet až šesti rodinným příslušníkům a ti již za stejnou aplikaci nic neplatí.

 

Pro Školy a Vzdělávací Organizace: Zde se nakupují aplikace výhradně v prostředí Apple School Manageru a dále se do iPadů instalují za pomocí MDM (Mobile Device Management). V samotném iPadu se již AppStore nevyužívá. Jednotné Apple ID ve všech školních iPadech je nejen z mnoha důvodů neefektivní, ale především porušuje licenční ujednání. MDM je jediným řešení pro školy, které potřebují centrálně spravovat aplikace na zařízeních studentů. Tento systém umožňuje školám snadno distribuovat, aktualizovat a spravovat aplikace, ale jak již bylo zmíněno, neumožňuje nákupy uvnitř aplikací.Závěr

Aplikace od Applu poskytují uživatelům rozmanité možnosti, od zábavy po vzdělávání. Je důležité si být vědom možností a omezení souvisejících s různými typy aplikací, zejména v kontextu soukromého, rodinného sdílení a školního s využitím Apple School Manageru a MDM.

 

Doporučení

Při výběru aplikací je klíčové vzít v úvahu individuální potřeby a omezení. Pro školy a vzdělávací instituce je důležité pochopit výhody a omezení MDM, zatímco rodiny by měly využít možnosti Apple Family Sharing pro optimalizaci nákupů a sdílení aplikací. Více informací o postupu pro nákup placených aplikací, naleznete v našem článku zde. 

 

196 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page