top of page

Foťák v iPadu - dobrý sluha…

Fotoaparát v iPadu

 

Možná jste ten příběh zažili i ve vaší škole. S iPady se fotí, spousta fotek se hromadí v galerii fotoaparátu. Možná vzniká i dost nepříjemných „selfie“ a v horším případě se tyto fotky objeví na tapetě zamčené obrazovky nebo plochy iPadů. Bohužel se čím dál častěji setkáváme se situací, ve které jsou nechtěné fotografie a jejich editace zdrojem nepříjemných situací.

Na druhou stranu fotoaparát potřebujete, minimálně pro načítání QR kódů, nebo pro rozšířenou realitu. Aplikace jako QuiQR, Měření, Halo AR, AR Makr a mnohé další se bez přístupu k fotoaparátu neobejdou.

Pojďme se podívat na to jak situaci řešit z pohledu správce iPadů, pokud selhala možnost dohodnout se s žáky na pravidlech práce s fotografiemi bez restrikcí.


Jak situaci vyřešit?

Jak se zbavit aplikace fotoaparát a zachovat funkčnost jiných aplikací, které fotoaparát potřebují?


MDM hromadná správa umožňuje skrýt systémové aplikace. V takovém případě aplikace zmizí z plochy, ale zůstává v zařízení. V případě fotoaparátu tak zůstanou funkční další navázané aplikace. Pokud chcete být důslední, pak skryjte i aplikaci Lupa. I ta může být zdrojem nechtěných fotografiíAplikace, které potřebují fotoaparát ke svému fungování budou nadále fungovat stejně. Fungovat bude i aplikace Fotky, do které se ukládají všechny obrázky, nejen z fotoaparátu.

Pro velmi časté aktivity s QR kódy, doporučuji


Čtečku vestavěnou přímo v iPadu. Její výhoda je v tom, že nezobrazuje žádné další ovládací prvky a opravdu umí jen načíst data QR kódu a provést příkaz. Nerozptyluje tak studenta ničím dalším.

Jak si připravit vestavěnou čtečku QR? Můžete ji spouštět z Ovládacího centra nebo vyhledat a spustit. 
 

Závěr

 

Rozhodně jsme příznivci smysluplných pravidel a spolupráce s dětmi při jejich dodržování. Na mnoha místech to funguje a děti se učí chápat, že neautorizovaná fotografie, její editace a případné zveřejnění je už daleko za hranicí běžné školní „legrace.“ A pokud to nejde jinak, správce může přes MDM zakročit pomocí skrytí systémových aplikací, použití restrikcí a instalaci pouze takových aplikací, které přesněji odpovídají aktivitě ve výuce.

  • skryjte aplikaci Fotoaparát

  • skryjte aplikaci Lupa

  • aktivujte restrikci pro změnu tapety 

 

 

120 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page