top of page

Sdílení Obrazovky iPadu na školní dataprojektor

Aktualizováno: 17. 2.

V dnešní době digitálního vzdělávání a prezentací je sdílení obrazovky nezbytným nástrojem. S iPadem a jeho flexibilitou se otevírají nové možnosti sdílení obsahu. V tomto článku prozkoumáme čtyři hlavní technologie, které umožňují sdílet obrazovku iPadu: Apple TV s AirPlay, AirServer pro Mac a Windows, AnyCast a Chromecast.

 

Apple TV a AirPlay: Intuitivní a Všestranné

AirPlay, integrovaná technologie společnosti Apple, umožňuje uživatelům iPadu snadno sdílet obrazovku s Apple TV. Toto připojení je nejen intuitivní, ale také nabízí vysokou kvalitu obrazu a zvuku.Klíčovým prvkem Apple TV je schopnost vytvářet peer-to-peer připojení. To znamená, že i bez připojení k WiFi síti může Apple TV komunikovat přímo s iPadem. Tato vlastnost je obzvláště užitečná ve školních třídách, kde může být WiFi síť nestabilní nebo přetížená. Učitel může snadno připojit Apple TV k dataprojektoru a ihned začít sdílet obsah z iPadu, což usnadňuje interaktivní výuku.

 

Apple TV, můžete pořídit tento základní model v iStores za cenu 4.190 Kč

 

 

AirServer: Sdílení Obrazovky s PC

AirServer je aplikace, která promění váš Mac nebo Windows PC v přijímač AirPlay. Po instalaci a nastavení lze obrazovku iPadu zobrazit na počítači, který je poté možné připojit k dataprojektoru.

 

Důležitým aspektem je síťové připojení. AirServer vyžaduje, aby byl počítač a iPad připojeny na stejnou WiFi síť.Instalace: Stáhněte a nainstalujte AirServer na váš Mac nebo Windows PC. 30 dní trial je zdarma na vyzkoušení. Cena plné licence je 10.90 EUR a platí se jednorázově za jeden počítač bez časového omezení. Připojení k zobrazovacímu Zařízení: Připojte počítač k dataprojektoru nebo monitoru pomocí HDMI nebo jiného vhodného kabelu.

Sdílení z iPadu: Na iPadu otevřete Control Center, klepněte na "Screen Mirroring" a vyberte počítač, na kterém běží AirServer. Oba zařízení musí být připojeny na stejnou WiFi síť. Může se stát, že po instalaci AirServeru a požadavku na sdílení v iPadu, neuvidíte možnost připojit se k počítači. V tomto případě zkontrolujte se děje jedna z těchto tří možností: 1. Zkontrolujte, že počítač a iPad jsou napojeni na stejné síti.

2. Pokud ani tak možnost sdílení nevidíte, je pravděpodobné, že vaše nastavení školní sítě blokuje některé z Apple portů. Tyto porty je potřeba nechat odblokovat. Postup pro odblokování portů na školní síti, naleznete v tomto článku.

3. Poslední, co může bránit ve sdílení, je nastavení vašeho počítače a antivirového programu. Postup, jak antivirový program nastavit, naleznete v tomto článku.

 

AnyCast: Alternativa pro Univerzální Připojení

AnyCast je relativně nová technologie, která funguje podobně jako Chromecast od Google. Umožňuje uživatelům sdílet obsah z iPadu na jakýkoliv monitor nebo projektor připojený k AnyCast zařízení.


Stejně jako u předchozích metod, WiFi připojení je klíčové. AnyCast vyžaduje, aby se iPad a AnyCast zařízení nacházely na stejné WiFi síti pro úspěšné sdílení obrazovky.Připojení AnyCast: Zapojte AnyCast do HDMI portu dataprojektoru a jako zdroj napájení, zasuňte USB kabel do dataprojektoru. Pozor, abyste koupili verzi AnyCast s napájecími kabely a WiFi modulem!

Nastavení WiFi: Spojte AnyCast s vaší WiFi sítí podle návodu zařízení.

Sdílení z iPadu: Na iPadu otevřete Control Center, vyberte "Screen Mirroring" a vyberte AnyCast zařízení.

 

AnyCast se v našich končinách moc nevyskytuje a dá se koupit především na zahraničních e-shopech jako je Wish a podobně. U nás jsem narazil na jediného důvěryhodného prodejce a tím je Kaufland, který přes svůj market AnyCast prodává za cenu 300 Kč. Odkaz zde.

 

 

Chromecast: Google řešení pro Sdílení Obrazovky

Chromecast od Google je další populární volbou pro sdílení obrazovky. Ačkoliv je obvykle spojován s Android zařízeními, Chromecast je také kompatibilní s iPadem.

Sdílení obrazovky pomocí Chromecastu vyžaduje, aby byl iPad a Chromecast zařízení připojeny k stejné WiFi síti. Toto je standardní požadavek pro většinu bezdrátových sdílení obrazovky, zajišťující stabilitu a bezpečnost připojení.Připojení Chromecastu: Zapojte Chromecast do HDMI portu dataprojektoru a jako zdroj napájení, zasuňte USB kabel do dataprojektoru.

Nastavení pomocí Aplikace: Stáhněte si aplikaci Google Home na iPad a postupujte podle pokynů pro nastavení Chromecastu.

Sdílení Obrazovky: Otevřete aplikaci, kterou chcete sdílet, a hledejte ikonu pro vysílání nebo sdílení obrazovky. Chromecast a iPad musí být na stejné WiFi síti.

 

Chromecast není problém oproti AnyCast v ČR pořídit a to například na Alza.cz

 

 

Závěr

Nejspolehlivějším řešením pro sdílení obrazovky, je zcela jistě Apple TV. Jeho cena však může být vysoká. Dalším v řadě je určitě aplikace AirServer. Je nejen jednoduchá, ale především velmi výkonná a vykazuje jen minimální latenci (zpoždění v zrcadlení iPadu) při sdílení obrazovky iPadu. Kvalita obrazu je také velmi vysoká. AnyCast a Chromecast jsou zcela jistě vhodnými alternativami, nicméně oproti Apple TV a AirPlay vykazují obě technologie daleko větší latenci a také snížení obrazové kvality při vysílání obsahu iPadu.

Každá z těchto technologií nabízí jedinečné výhody pro sdílení obrazovky iPadu. Výběr správné technologie závisí na vašich specifických potřebách a prostředí, ve kterém budete sdílení obrazovky používat. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z těchto možností, vždy se ujistěte, že splňujete požadavky na síťové připojení a kompatibilitu.

 

330 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page