top of page

Zpřístupnění - nový milník pro ovládání iPadu!

Aktualizováno: 17. 5.

Revoluční posun v práci s iPadem a iPhonem pro různé typy postižení a žáky s SVP. Takto by se dal pojmenovat nový teaser a tisková zpráva Applu, které přináší informace o chystaných novinkách v ovládání iPadu. Nebál bych se to nazvat přelomovým posunem!


Více z tiskové zprávy Applu ze dne 15.5.2024


Mezi nové funkce pro přístupnost, které Apple chystá na letošní rok, patří Eye Tracking, což je způsob, jak uživatelé mohou iPad a iPhone ovládat pouhýma očima.CUPERTINO, KALIFORNIE - Společnost Apple dnes oznámila nové funkce pro usnadnění přístupu, které se objeví ještě letos, včetně funkce Eye Tracking, která uživatelům s tělesným postižením umožní ovládat iPad nebo iPhone očima. Kromě toho Music Haptics nabídne neslyšícím nebo nedoslýchavým uživatelům nový způsob, jak si pomocí Taptic Engine v iPhonu vychutnat hudbu; Vocal Shortcuts umožní uživatelům provádět úkoly vydáváním vlastního zvuku; Vehicle Motion Cues pomůže snížit nevolnost z pohybu při používání iPhonu nebo iPadu v jedoucím vozidle; a další funkce pro přístupnost přijdou do systému visionOS. Tyto funkce kombinují sílu hardwaru a softwaru Apple a využívají křemík Apple, umělou inteligenci a strojové učení, aby podpořily desetiletí trvající závazek společnosti Apple navrhovat produkty pro každého.


"Hluboce věříme v transformační sílu inovací, které obohacují životy," řekl Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple. "Proto se Apple už téměř 40 let zasazuje o inkluzivní design tím, že do jádra našeho hardwaru a softwaru vkládá přístupnost. Neustále posouváme hranice technologií a tyto nové funkce odrážejí náš dlouhodobý závazek poskytovat všem našim uživatelům co nejlepší zážitek."


"V oblasti přístupnosti každý rok prorážíme nové cesty," řekla Sarah Herrlingerová, vrchní ředitelka globální politiky a iniciativ společnosti Apple pro přístupnost. "Tyto nové funkce ovlivní životy široké škály uživatelů a poskytnou jim nové způsoby komunikace, ovládání jejich zařízení a pohybu po světě."

Sledování očí přichází na iPad a iPhone


Funkce Eye Tracking, která je založena na umělé inteligenci, poskytuje uživatelům vestavěnou možnost navigace na iPadu a iPhonu pouze pomocí očí. Funkce Eye Tracking, navržená pro uživatele s tělesným postižením, využívá k nastavení a kalibraci přední kameru během několika sekund a díky strojovému učení přímo v zařízení jsou všechna data použitá k nastavení a ovládání této funkce bezpečně uložena v zařízení a nejsou sdílena se společností Apple.


Sledování očí funguje ve všech aplikacích iPadOS a iOS a nevyžaduje další hardware ani příslušenství. Pomocí funkce Eye Tracking mohou uživatelé procházet prvky aplikace a pomocí funkce Dwell Control aktivovat jednotlivé prvky a přistupovat k dalším funkcím, jako jsou fyzická tlačítka, přejetí prstem a další gesta, výhradně očima.

Hudební haptika zpřístupňuje písně


Music Haptics je nový způsob, jak mohou neslyšící nebo nedoslýchaví uživatelé vnímat hudbu na iPhonu. Po zapnutí této funkce zpřístupnění přehrává Taptic Engine v iPhonu ke zvuku hudby poklepy, textury a jemné vibrace. Music Haptics funguje v milionech skladeb z katalogu Apple Music a bude k dispozici jako rozhraní API pro vývojáře, aby mohli hudbu ve svých aplikacích zpřístupnit.


Music Haptics je nový způsob, jak mohou neslyšící nebo nedoslýchaví uživatelé vnímat hudbu na iPhonu.Nové funkce pro široký rozsah řeči


Pomocí hlasových zkratek mohou uživatelé iPhonu a iPadu přiřadit vlastní výroky, kterým Siri rozumí, a spustit tak zkratky a dokončit složité úkoly. Další nová funkce Listen for Atypical Speech dává uživatelům možnost vylepšit rozpoznávání řeči pro širší rozsah řeči. Funkce Listen for Atypical Speech využívá strojové učení přímo v zařízení k rozpoznávání vzorců řeči uživatele. Tyto funkce, určené pro uživatele se získanými nebo progresivními stavy, které ovlivňují řeč, jako je mozková obrna, amyotrofická laterální skleróza (ALS) nebo mozková mrtvice, poskytují novou úroveň přizpůsobení a ovládání a navazují na funkce představené v iOS 17 pro uživatele, kteří nemluví nebo jim hrozí ztráta schopnosti mluvit.


"Umělá inteligence má potenciál zlepšit rozpoznávání řeči pro miliony lidí s atypickou řečí, takže jsme nadšeni, že Apple přináší tyto nové funkce pro přístupnost spotřebitelům," řekl Mark Hasegawa-Johnson, hlavní řešitel projektu Speech Accessibility Project v Beckmanově institutu pro pokročilou vědu a technologie na University of Illinois Urbana-Champaign. "Projekt Speech Accessibility Project byl navržen jako široce založená, komunitou podporovaná snaha pomoci společnostem a univerzitám, aby rozpoznávání řeči bylo robustnější a efektivnější, a společnost Apple patří mezi zastánce přístupnosti, kteří projekt Speech Accessibility Project umožnili."


Pohybové signály ve vozidle mohou pomoci snížit nemoc z pohybu


Vehicle Motion Cues je nový zážitek pro iPhone a iPad, který může pomoci snížit nevolnost cestujících v jedoucích vozidlech. Výzkumy ukazují, že nevolnost z pohybu je běžně způsobena smyslovým konfliktem mezi tím, co člověk vidí, a tím, co cítí, což může některým uživatelům bránit v pohodlném používání iPhonu nebo iPadu během jízdy v jedoucím vozidle. Pomocí funkce Vehicle Motion Cues představují animované body na okrajích obrazovky změny pohybu vozidla, které pomáhají snížit smyslový konflikt, aniž by rušily hlavní obsah. Pomocí senzorů zabudovaných v iPhonu a iPadu Vehicle Motion Cues rozpozná, kdy se uživatel nachází v jedoucím vozidle, a podle toho reaguje. Funkci lze nastavit tak, aby se na iPhonu zobrazovala automaticky, nebo ji lze zapnout či vypnout v Ovládacím centru.


Vehicle Motion Cues je nový zážitek pro iPhone a iPad,

která může pomoci snížit nevolnost cestujících v jedoucích vozidlech.CarPlay získává hlasové ovládání a další aktualizace zpřístupnění


Do CarPlay přicházejí funkce pro zpřístupnění, jako je hlasové ovládání, barevné filtry a rozpoznávání zvuku. Díky hlasovému ovládání mohou uživatelé navigovat v CarPlay a ovládat aplikace pouze hlasem. S funkcí Rozpoznávání zvuku mohou neslyšící nebo nedoslýchaví řidiči nebo spolujezdci zapnout upozornění na houkačky a sirény automobilů. Uživatelům, kteří jsou barvoslepí, usnadňují barevné filtry vizuální ovládání rozhraní CarPlay a další funkce vizuální přístupnosti včetně tučného textu a velkého textu.


Aktualizace CarPlay zahrnuje funkci rozpoznávání zvuku, která umožňuje hluchým nebo nedoslýchavým řidičům nebo spolujezdcům zapnout upozornění na houkačky a sirény.


Funkce zpřístupnění v systému visionOS


Mezi funkce pro přístupnost, které se letos objeví v systému visionOS, budou patřit systémové živé titulky, které pomohou všem - včetně neslyšících nebo nedoslýchavých uživatelů - sledovat mluvené dialogy v živých konverzacích a zvukové záznamy z aplikací. Díky živým titulkům pro FaceTime v systému visionOS si může více uživatelů snadno vychutnat jedinečný zážitek ze spojení a spolupráce pomocí Persony. Apple Vision Pro přidá možnost přesouvat titulky pomocí okenní lišty během Apple Immersive Video a také podporu pro další Made for iPhone sluchadla a kochleární sluchové procesory. Aktualizace pro přístupnost zraku budou zahrnovat přidání funkcí Reduce Transparency, Smart Invert a Dim Flashing Lights pro uživatele se slabým zrakem nebo pro ty, kteří se chtějí vyhnout jasným světlům a častému blikání.Tyto funkce se připojují k desítkám funkcí pro usnadnění přístupu, které jsou již k dispozici v aplikaci Apple Vision Pro, jež nabízí flexibilní vstupní systém a intuitivní rozhraní navržené s ohledem na širokou škálu uživatelů. Funkce jako VoiceOver, Zoom a Barevné filtry mohou poskytnout přístup k prostorové výpočetní technice i nevidomým nebo slabozrakým uživatelům, zatímco funkce jako Guided Access mohou podpořit uživatele s kognitivním postižením. Uživatelé mohou aplikaci Vision Pro ovládat libovolnou kombinací očí, rukou nebo hlasu, přičemž funkce přístupnosti, jako je ovládání přepínačů, zvukové akce a ovládání Dwell Control, mohou pomoci i osobám s tělesným postižením.


"Apple Vision Pro je bezpochyby nejpřístupnější technologie, jakou jsem kdy používal," řekl Ryan Hudson-Peralta, produktový designér z Detroitu, konzultant pro přístupnost a spoluzakladatel společnosti Equal Accessibility LLC. "Jako člověk, který se narodil bez rukou a nemůže chodit, vím, že svět nebyl navržen s ohledem na mě, takže bylo neuvěřitelné vidět, že VisionOS prostě funguje. Je to důkaz síly a důležitosti přístupného a inkluzivního designu."


Další aktualizace


Pro nevidomé nebo slabozraké uživatele bude VoiceOver obsahovat nové hlasy, flexibilní hlasový rotor, vlastní ovládání hlasitosti a možnost přizpůsobit si klávesové zkratky VoiceOver na Macu.


Lupa nabídne nový režim čtení a možnost snadného spuštění režimu detekce pomocí tlačítka Akce.


Uživatelé Braillova písma získají nový způsob spuštění a setrvání v Braillově obrazovkovém vstupu pro rychlejší ovládání a úpravy textu, dostupnost japonštiny pro Braillův obrazovkový vstup, podporu víceřádkového Braillova písma s Dot Padem a možnost výběru různých vstupních a výstupních tabulek.


Pro uživatele se slabým zrakem zobrazuje funkce Hover Typing při psaní do textového pole větší text, a to v uživatelem preferovaném písmu a barvě.


Pro uživatele, kterým hrozí ztráta schopnosti mluvit, bude k dispozici funkce Personal Voice v mandarínské čínštině. Uživatelé, kteří mají potíže s vyslovováním nebo čtením celých vět, si budou moci vytvořit Osobní hlas pomocí zkrácených frází.


Pro uživatele, kteří nemluví, bude Živá řeč zahrnovat kategorie a současnou kompatibilitu s Živými titulky.


Uživatelům s tělesným postižením umožní Virtual Trackpad for AssistiveTouch ovládat zařízení pomocí malé oblasti obrazovky jako trackpadu s možností změny velikosti.

Ovládání přepínačů bude zahrnovat možnost využívat kamery v iPhonech a iPadech k rozpoznávání gest klepnutí prstem jako přepínačů.


Hlasové ovládání nabídne podporu vlastních slovníků a složitých slov.

Mezi další aktualizace přístupnosti patří nový režim čtení v Lupě.Oslavte se společností Apple celosvětový den přístupnosti


Tento týden Apple představuje nové funkce, kurátorské kolekce a další novinky v rámci oslav globálního dne přístupnosti:


V průběhu května se ve vybraných prodejnách Apple Store budou konat bezplatné schůzky, které zákazníkům pomohou prozkoumat a objevit funkce pro přístupnost zabudované do produktů, které mají rádi. Na náměstí Apple Piazza Liberty v Miláně se představí talentovaní lidé, kteří stojí za virální kampaní "Assume that I can" ke Světovému dni Downova syndromu. A celoročně jsou v pobočkách Apple Store po celém světě k dispozici skupinové rezervace Today at Apple, kde se přátelé, rodiny, školy a komunitní skupiny mohou společně seznámit s funkcemi přístupnosti.


Aplikace Shortcuts přidává funkci Calming Sounds, která přehrává ambientní zvuky, aby minimalizovala rušivé vlivy a pomohla uživatelům soustředit se nebo odpočívat.

Navštivte App Store a objevte neuvěřitelné aplikace a hry, které podporují přístupnost a inkluzi pro všechny, včetně přístupné hry Unpacking, která získala ocenění App Store Award, aplikací jako nástrojů pro augmentativní a alternativní komunikaci (AAC) a dalších.

Aplikace Apple TV ocení průkopnické tvůrce, umělce a aktivisty, kteří se vášnivě dělí o zkušenosti lidí s postižením. Tématem letošního ročníku je Přetváření světa a každý příběh vyzývá diváky, aby si představili realitu, ve které má každý možnost přidat svůj hlas k většímu lidskému příběhu.


Knihy Apple Books upozorní na prožité zkušenosti s postižením prostřednictvím kurátorsky sestavených sbírek vyprávění z první ruky od spisovatelů s postižením ve formátech elektronických knih a audioknih.


Cvičení, meditace a tipy trenérů v aplikaci Apple Fitness+ přivítají neslyšící nebo nedoslýchaví uživatelé pomocí amerického znakového jazyka a aplikace Time to Walk nyní obsahuje přepisy v aplikaci Apple Podcasts. Cvičení Fitness+ vždy obsahují zvukové nápovědy, které podporují nevidomé nebo slabozraké uživatele, a také modifikátory, aby se mohli zapojit uživatelé všech úrovní.


Uživatelé mohou navštívit podporu společnosti Apple a dozvědět se, jak lze jejich zařízení Apple přizpůsobit pomocí vestavěných funkcí pro přístupnost. Na playlistu Apple Accessibility se uživatelé dozvědí, jak si přizpůsobit Apple Vision Pro, iPhone, iPad, Apple Watch a Mac tak, aby jim co nejlépe vyhovovaly, od přizpůsobení gest až po přizpůsobení způsobu prezentace informací na obrazovce zařízení.


Zdroj: Apple Inc. Fotografie a video záznamy: Apple Inc.

Pomoc s překladem: Deepl

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page